AdSense

Monday, May 02, 2016

PAUL MILLER VISITS SUSQUEHANNA SPEEDWAY VICTORY LANE WITH SPORTSMAN WIN Brendon Bright, Alex Updegraff and Travis Brown also score feature wins

By Brad Vores for Susquehanna Speedway
YORK HAVEN, PA 4/30/16
With rain imminent at any time, Susquehanna Speedway pressed forward with Saturday night’s racing program and was the only track in the area to complete its entire show before Mother Nature set in.

After back to back top 10 finishes, Fawn Grove racer Paul Miller parked his family owned machine in victory lane after topping the 25-lap Credit Connection Auto Sales Super Sportsman feature.

Nicknamed “The Show,” Miller lined up sixth on the grid and arrived to challenge early race leader Troy Rhome by taking the top spot with 11 laps complete.

However, that lead would be shortlived as Rhome raced back around Miller on lap 14 to retake the top spot.

Not to be denied the win, Miller went back out front on lap 16 and never looked back, despite a lap 22 caution that bunched the field on his bumper.

Miller’s second career Susquehanna win came aboard the Miller & Sons, Inc., KramerKraft No. 58.

Defending Super Sportsman champ Frankie Herr, of Carlisle came from 11th to finish in the runner-up spot ahead of Halifax driver Mike Enders, 10th starting Rich Eichelberger of Dillsburg and current track point leader Russ Mitten of Newville. Mitten earned the Hard Charger after starting 22nd.

Doug Dodson came home sixth after starting 20th ahead of Rhome, Davey Walsh, Jay Fannasy and Bruce Buckwalter, Jr.

Heats for the 27 Super Sportsman were won by Steve Wilbur, Tom Wyckoff, and Herr with two time winner Gregg Foster topping the consolation.

The ARDC Midgets made their second appearance of the season and it was Brendon Bright scoring back to back wins in the 20-lap feature.

Bright took the lead on lap eight from Ryan Greth and drove to the win ahead of Greth, Brett Arndt, Alex Bright and Tommy Kunsman.

Danny Stratton and Ryan Wilson were heat winners for the 20 ARDC Midgets.

Alex Updegraff picked up his first win of the season in the 20-lap Extreme Stock car feature as he came from his fifth starting spot to take the lead with 10 laps complete. He took the win over Kyle Emig, Michael Smith, Kirby Sites and Ronnie Buck.

Johnny Palm and Updegraff were heat winners for the 20 Xtreme Stocks.

Only one caution slowed Travis Brown’s drive to victory lane in the 15-lap Road Warrior feature  as he led the final four laps in his first win this season over Daryl Sipe, early race leader Robert Wellman, opening week winner Tim O’Sheehan and Christopher Anderson.

O’Sheehan and Wellman picked up heat race wins as 20 Road Warriors signed in for competition.

Susquehanna Speedway kicks off the month of May with a big doubleheader event beginning with a Saturday night, May 7 program of PASS/IMCA Sprints, 358 Late Models, Road Warriors and PenMar Vintage Cars. Pits open at  4PM with grandstands opening at 5PM and racing beginning at 7PM.

Then on Sunday night, it will be the second of seven BAPS Coatings and Supplies 410 Sprint Series events as the Hessiron.com Kevin Gobrecht Classic presented by Bricker’s Famous French Fries will headline the May 8 event on Mothers Day.. Joining the 410 Sprints will be the 358 sprint cars. Gates open at 4PM with racing slated for 7PM. Check out the separate press release  for all of the information regarding this special event.

Another Test and Tune session is also scheduled for this Wednesday, May 4 beginning at 6PM.

Fans are reminded to check out www.susquehannaspeedway.net for the latest news and results.

CREDIT CONNECTION  AUTO SALES SUPER SPORTSMAN
25 LAPS: 1. 58-Paul Miller, 2. 70D-Frankie Herr, 3. 3B-Mike Enders, 4. 8-Rich Eichelberger, 5. 77-Russ Mitten, 6. 54-Doug Dodson, 7. 10-Troy Rhome, 8. 20W-Davey Walsh, 9. 222-Jay Fannasy, 10. 83-Bruce Buckwalter, Jr., 11. 41-Scott Geesey, 12. 17J-Tony Jackson, 13. 32-Gregg Foster, 14.00-Rick Barr, 15. 75-Kenny Edkin, 16. 32J-Justin Foster, 17. 77W-Tom Wyckoff, 18. 318-Teddy Thomas, 19. 19-Devin Beidel, 20. 14-Nate Young, 21. 7B-Timmie Barrick, 22. 17-Steve Wilbur, 23. 30-Scott Dellinger, 24. 99-Chad Smith.
Did Not Qualify: 91-Lanny Hake, 44-Russ Lebo, 15-Brian Boughter.

ARDC MIDGETS
20 LAPS: 1. 92-Brendon Bright, 2. 4-Ryan Greth, 3. 46-Brett Arndt, 4. 77-Alex Bright, 5. 21-Tommy Kunsman, 6. 5-PJ Gargiulo, 7. 99G-Justin Grosz, 8. 14-Trevor Kobylarz, 9. 29-Ryan Wilson, 10. 20-Tyler Brehm, 11. 29S-Anthony Nocella, 12. 11-Eric Heydenreich, 13. 4x-Austin Quick, 14 74-Jamie Spears, 15. 78-Nick Wean, 16. 33-Danny Stratton, 17. 95-Jim Radney, 18. 44-Brett Wanner
Did Not Start: 14B-Rohan Beasley, 4T-Brandon Yarlett.

XTREME STOCKS
20 LAPS: 1. 1-Alex Updegraff, 2. 10-Kyle Emig, 3. 76-Michael Smith, 4. 95K-Kirby Sites, 5. 77B-Ronnie Buck, 6. F1-John Frye, 7. 55-Brian Rehbein, 8. 77-Jeff Waltz, 9. XR7-Jerry Blauch, 10. 78-Tonya Lance, 11. 1J-Eric Johnson, 12. 100-Matt Wampler, 13. 7K-Todd Knaub, 14. 7JR-Johnny Palm, 15. 19R-Roy Denike, 15. 14H-Matthew Hays, 16. 45-Howard Williams, 17. 97-Donnie Broderick.
Did Not Start: 3B-Cameron Benyou, 8-Davey Nestor.

ROAD WARRIORS
15 LAPS: 1. 47-Travis Brown, 2. 20S-Daryl Sipe, 3. 36W-Robert Wellman, 4. 19-Tim O’Sheehan, 5. 15- Christopher Anderson, 6. 98-Lee Redman, 7. 69-Robbie Carroll, 8. 17A-Ryan Underkoffler, 9. 8-Jeff Svendsen, 10. 46-Dion Smith, 11. 7-Brandon Hedstrom, 12. 13-Thomas Thompson, 13. 26-Kent Leonard, 14. 127-Dillon Allen, 15. 82-Justin Cardasso, 16. 88K-Craig Kitzmiller, 17. 1C-Ken Boose, 18. 59-Thomas Rogers, 19. 143-Dennis Dorosz, 20. 13-John Shorb, Jr.

No comments: